Dnes už sa málokto pýta, či je pre dieťa vhodnou „hračkou“ mobilný telefón, tablet, playstation alebo počítač. Je už asi nepredstaviteľné , aby sa s týmito predmetmi dieťa nestretlo, využívajú sa v škole i doma denne.

Aj v tomto prípade platí pravidlo: „Sú dobrým sluhom, ale zlým pánom.“ Na pochopenie tohto pravidla musí byť dieťa na určitej úrovni chápania súvislostí. Teda ak dieťa používa počítač, tablet či playstation na aktívne učenie sa, kde zábavnou formou získava nové informácie, učí sa a tým napreduje vedomostne aj osobnostne, je ich používanie v poriadku.

Technika bola stvorená na to, aby človeku pomáhala a ušetrila mu čas. Ak ale dávame dieťaťu techniku iba na hranie, pestujeme v ňom závislosť už od útleho veku. Takisto predpoklady na interakciu, sociálne vzťahy a budovanie pozície v skupine vrstovníkov je pri individuálnej hre nemožné získať. Dieťa bez prirodzených možností na ich pestovanie a zveľaďovanie získava autistické črty – v škôlke a škole má problémy so socializáciou, nedokáže sa prispôsobovať, primerane komunikovať s inými deťmi, má obmedzené záujmy iba na určitú oblasť, jeho vývin je nerovnomerný, často má problémy s výslovnosťou a znížené komunikačné schopnosti (keďže sa jedná o aktivity neverbálneho charakteru). V dôsledku slabej stimulácie jemnej motoriky nezvláda sebaobslužné činnosti, je menej zručné a obratné a tým sa stáva rizikové pre dyspraxiu. Často trpí nadváhou v dôsledku obmedzených možností pohybu. Je častejšie terčom posmechu, čo je rizikovým faktorom pre obeť šikanovania. Mnohé deti sa ponoria do virtuálneho sveta, ktorý je pre ne prijateľnejší s možnosťou jeho ovládania ako bežný svet školských povinností s pravidlami a očakávaniami zo strany dospelých. Tu hrozí, že dieťa nebude schopné oddeliť tieto dve reality a stáva sa rizikové pre závislosť od počítačových hier alebo je u neho možný rozvoj psychického ochorenia (schizofrénia a pod.).

S touto témou úzko súvisia viaceré novodobé, a vážne problémy nielen detí – nelátková závislosť, kyberšikana, NOMO fóbia..

Dnešní v práci preťažení rodičia ponúknu v čakárni u lekára, v kaviarni či domácom prostredí virtuálny svet svojim deťom, aby sami získali chvíľu na relax, predišli nevhodnému správaniu dieťaťa. Často nemajú prehľad o tom, koľko času už dieťa na mobile/PC strávilo. Predpokladáme, že nikto z rodičov nechce ubližovať svojmu dieťaťu vedome, či budovať uňho závislosť.. A myslíme si, že táto otázka je predovšetkým o slabej informovanosti rodičov o dôležitosti ich postojov, lebo s dôsledkami sa raz prídu s nami určite podeliť. Závislosť od mobilu, internetu, PC je silná a má ťažké následky na vývoj mladého človeka, ako aj celkový dopad na jeho život, kariéru, zdravie a celú spoločnosť.

Naše kolegyne pre Vás pripravili viacero materiálov na túto tému , na stiahnutie v časti Materiály.